
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.75 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 4 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 4 |
| Turn-On Delay Time | 180 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 180 ns |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Outputs | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Output Type | 3-State |
Stock: 410
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19407
Ext.Price$0.19407
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19407 | $0.19407 |
| 10 | $0.13337 | $1.33370 |
| 50 | $0.11649 | $5.82450 |
| 100 | $0.10174 | $10.17400 |
| 500 | $0.09308 | $46.54000 |
| 1000 | $0.08515 | $85.15000 |
| 3000 | $0.08003 | $240.09000 |
| 5000 | $0.07522 | $376.10000 |
| 10000 | $0.07070 | $707.00000 |
